Uczennica klasy VIII "a" wyróżniona w wojewódzkim konkursie literackim "Mediacje rówieśnicze - czy chciałbyś zostać mediatorem i dlaczego?"

25.10.2022

20 października 2022 roku w Sądzie Okręgowym w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca realizację programu: „Mediacje rówieśnicze w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży” za rok szkolny 2021/2022.
Konferencję otworzył Mirosław Wójcik Lubelski Wicekurator Oświaty. Następnie Sędzia Małgorzata Kowalska koordynator ds. mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie podsumowała realizację Programu za ubiegły rok szkolny. Sędzia Agnieszka Sikora przedstawiła program współpracy mediatorów sądowych z nauczycielami będącymi szkolnymi koordynatorami mediacji rówieśniczych. Konsultant Anna Radziwiłko z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli omówiła program pilotażowy „Mediacje szkolne”. Następnie mediatorzy rówieśniczy ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie zaprezentowali się w panelu dyskusyjnym dotyczącym mediacji rówieśniczych.
Głównym celem programu było przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole a w szczególności promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia. W ramach programu młodzież szkół objętych programem brała udział w spotkaniach edukacyjnych.
Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim od lat uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach: plastycznym i literackim ogłoszonych przez Koordynatora do Spraw Mediacji i Edukacji Prawnej Sądu Okręgowego w Lublinie. Jedna z naszych uczennic Gabriela Szczepańczyk  z kl. VIII "a" została nagrodzona wyróżnieniem za pracę literacką w konkursie „Moje mediacje – czy chciałbyś zostać mediatorem i dlaczego?”
W konferencji podsumowującej Program uczestniczyły następujące osoby z naszej szkoły: Gabriela Szczepańczyk – nagrodzona w konkursie, Inga Bombiak, Lena Ostrowska – uczennice kl.VIII "a" będące mediatorami rówieśniczymi oraz nauczyciele – szkolni koordynatorzy mediacji rówieśniczych: Grażyna Mazurek, Aneta Tobiasz, Danuta Żebrowska.
Nasza szkoła uczestniczy w Programie Mediacji rówieśniczych od roku szkolnego 2013/2014. Również w bieżącym roku szkolnym działania mediacyjne będą kontynuowane. Przeszkolimy nowych mediatorów rówieśniczych a z ideą mediacji oraz korzyściami płynącymi z niej zapoznamy całą społeczność szkolną: uczniów, nauczycieli i rodziców.