05.11.2022

#SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta 2022” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki przypadająca szczególnie na  okres, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej,  jak i lokalnej. Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży szkolnej na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Szkoła Podstawowa im. gen. J. Dwernickiego po raz kolejny włączyła się do tej pięknej i patriotycznej akcji.

29  września 2022 roku odbył się ósmy  spacer nowopowstałym szlakiem historycznym „Kroki do niepodległości w Stoczku Łukowskim”. Szlak ten zawiera osiem miejsc pamięci narodowej w naszym miasteczku, które zostały opatrzone tablicami informacyjno-edukacyjnymi z opisem upamiętnionej postaci lub wydarzenia, okoliczności wzniesienia danego pomnika oraz jego rolę w życiu naszej społeczności.  W spacerach brali udział uczniowie  wraz z nauczycielami historii.

25 września 2022 r. na skwerze w centrum miasta odbył się piknik historyczny „Kroki do niepodległości w Stoczku Łukowskim”, podczas którego uczennice klas VI przedstawiły taniec z flagami.

W ramach akcji „Sprzątanie świata” uczniowie klas VII i VIII odwiedzili i uporządkowali miejsca pamięci narodowej w naszej małej Ojczyźnie.
3 października klasy ósme wzięły udział w wycieczce do Warszawy, podczas której kształtowały postawę patriotyczną oraz obywatelską, Tego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i obejrzeli film "Orlęta. Grodno ‘39" o tematyce wojennej.

Przed Świętem Zmarłych Samorząd Uczniowski, harcerze i zuchy odwiedzili lokalny cmentarz, gdzie spoczywają ludzie zasłużeni dla Stoczka Łukowskiego. Porządkowali mogiły powstańców styczniowych, żołnierzy walczących  w okresie II wojny światowej a także groby opuszczone i zaniedbane. Zapalili znicze.

1 listopada 2022r. “Świderki z doliny Świdra” oraz 11 DH "Harcerze z doliny Świdra" pełnili warty honorowe przy Kwaterze Wojennej na cmentarzu parafialnym w Stoczku Łukowskim. Zuchy i harcerze uczcili w ten sposób pamięć tych, którzy walczyli za wolność i przysłużyli  się naszemu społeczeństwu, jednocześnie kształtując postawę patriotyczną i obywatelską.

Podczas Wszystkich Świętych uczniowie, ich opiekunowie oraz nauczyciele kwestowali na Cmentarzu Parafialnym na odnowienie Grobu Nieznanego Żołnierza na Kwaterze Wojennej.
#SzkołaPamięta #szkolapamieta