#ODO LEKCJE

Wszyscy uczniowie klas I-V szkoły podstawowej biorą udział w programie "Twoje dane, Twoja sprawa". Podczas filmu edukacyjnego pt. "Małe zdjęcie, duży problem" dzieci dowiedziały się jak dbać o swoją prywatność w sieci i jakie konsekwencje niesie ze sobą niekontrolowana publikacja zdjęć w internecie.

9 GRUDNIA 2022 r. uczniowie klas VII a, VIII a i VIII b wzięli udział w webinarium z cyklu #ODOlekcje - Temat: Prawo do prywatności - czyli sposób na anonimizację zdjęć i usuwanie metadanych Na spotkaniu z uczniami zostało pokazane, jak w prosty i profesjonalny sposób zamazać niechciany fragment zdjęcia (anonimizacja). Jak wyczyścić meta dane, których nie widzimy, a które zdradzają o nas wiele informacji.

Uczniowie klas VI a i VI b wzięli udział w webinarium "Twoje dane i sztuczna inteligencja" zorganizowanym 13 stycznia 2023 roku w naszej szkole przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w ramach programu "Twoje dane, Twoja sprawa". Celem webinarium było wyjaśnienie, na czym tak naprawdę polega sztuczna inteligencja oraz jak ważna jest ochrona danych osobowych polegająca między innymi na zachowaniu stosownego umiaru i rozwagi w korzystaniu z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Przyszłość zmierza w kierunku coraz większego gromadzenia danych. Rozwój nowych technologii i sztuczna inteligencja bazuje na ogromnej liczbie danych, w tym danych osobowych. Prelegenci definiowali pojęcie sztucznej inteligencji (AI), tłumacząc przy tym, dlaczego ochrona prywatności jest szczególnie ważna w kontekście przetwarzania ogromnej liczby informacji przez zaawansowane systemy informatyczne. Podali praktyczne przykłady, jak stworzyć sztuczną inteligencję, a także jak ją wytrenować dla własnych potrzeb. Omawiali również działanie AI oraz ogólne jej mechanizmy.