Społeczność Zespołu Oświatowego w akcji „Narodowe Czytanie”

05.09.2021

Społeczność Zespołu Oświatowego w akcji „Narodowe Czytanie”

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Lekturą jubileuszowej edycji była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To utwór z 1906 roku, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.

4 września 2021 roku o godzinie 11.00 na skwerze miejskim odbyła się 10. odsłona Narodowego Czytania. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Miastem Stoczek Łukowski, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Zespołem Szkół w Stoczku Łukowskim.

Z Zespołu Oświatowego w akcji uczestniczyli: Dyrektor Szkoły pani Wiesława Milczuk, wicedyrektor pani Elżbieta Stodolska, wychowawcy klas oraz uczniowie klas IV – VIII.

Zgromadzoną publiczność powitał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury pan Tomasz Drosio, wstęp oraz prezentację bohaterów przygotowała i przedstawiła Dyrektor Zespołu Oświatowego pani Wiesława Milczuk.

W bohaterów utworu wcielili się:

pani Agnieszka Barej (instruktor  Miejskiego Ośrodka Kultury) - Aniela Dulska

pan Krzysztof Szczepańczyk (Przewodniczący Rady Miasta Stoczek Łukowski) - Felicjan Dulski

pan Marcin Sentkiewicz (Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski) - Zbyszko

Ewelina Oszkiel (uczennica kl. III technikum Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim) -  Hesia

Gabrysia Szczepanik (uczennica kl. VII b Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim) - Mela

pani Ewa Mokicka (Dyrektor Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim) - Juliasiewiczowa

pani Anna Jasińska (uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej) - Hanka

pani Ewa Mokicka (Radna Miasta Stoczek Łukowski) - Tadrachowa

pani Danuta Żebrowska (Radna Miasta Stoczek Łukowski, pedagog Zespołu Oświatowego) - Lokatorka

Osoby, które wcieliły się w bohaterów pokazały talent aktorski, dając tym samym licznie zgromadzonej publiczności okazję do uśmiechu z prezentowanych scen.

Na pamiątkę udziału w 10. odsłonie „Narodowego Czytania” można było otrzymać okolicznościową pieczątkę.