Logo

News

News zdjęcie id 372

Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Dwernickiego pamięta!

11.11.2021

„Szkoła pamięta 2021” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki przypadająca szczególnie na  okres, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej,  jak i lokalnej. Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży szkolnej na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 

Nasza szkoła również włączyła się do tej pięknej i patriotycznej akcji. Przed Świętem Zmarłych Samorząd Uczniowski i harcerze odwiedzili lokalny cmentarz, gdzie spoczywają ludzie zasłużeni dla Stoczka Łukowskiego. Porządkowali mogiły powstańców styczniowych, żołnierzy walczących  w okresie II wojny światowej a także groby opuszczone i zaniedbane. Zapalili znicze. W dniu 1 listopada harcerze pełnili warty honorowe przy grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny. Uczniowie klas I odwiedzili miejsca pamięci narodowej w naszej małej Ojczyźnie oraz poznali ich krótką historię. 

Dnia 3 listopada uczniowie klas VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, przybliżającej historię akcji pod arsenałem szlakiem „Kamieni na szaniec”. Uczniowie wraz z opiekunami uczcili pamięć poległych w walce o niepodległość odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza. Wzięli również udział w niezwykle ciekawej lekcji historii w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

 Na szkolnych korytarzach zostały przygotowane gazetki przedstawiające bohaterów lokalnych i narodowych. Jedna z nich poświęcona jest bohaterowi spod Stoczka, generałowi Józefowi Dwernickiemu, który to 14 lutego 1831 roku stoczył pod Stoczkiem zwycięską bitwę w powstaniu listopadowym z przeważającymi siłami wojsk rosyjskich. Generał Józef Dwernicki jest patronem naszej szkoły i jak co roku, tak również w tym roku szkolnym będzie przygotowywana uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Natomiast druga upamiętnia postacie  związane z naszym regionem, są to: Stanisław Wielgosek, Aleksander Świętochowski oraz Józef Dwernicki. 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie wraz z odpowiedzialnymi nauczycielami zaprezentowali piękną patriotyczną akademię i przygotowali okolicznościową gazetkę, ukazującą bohaterstwo naszych przodków, którzy oddawali życie, byśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.

Dyrektor zaprasza

Ewa Cizio

Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim
Plac Wielgoska 5
21-450 Stoczek Łukowski

Tel: (25) 797 01 62

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.