Poznaj Polskę: WYCIECZKA KOZŁÓWKA - LUBLIN

24.11.2021

W dniach 21-22.10.2021 r. uczniowie klas piątych i szóstej zwiedzali wybrane miejsca Lubelszczyzny.

Zwiedzaliśmy przepiękny Pałać w Kozłówce zbudowany w latach 1736 – 1742. Konstanty Zamoyski przemienił go w swoją główną siedzibę. Wnętrza zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach, gdyż są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu, następnie spacerowaliśmy alejkami przepięknego ogrodu. Zwiedzaliśmy też jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, kaplicę oraz powozownię. Podczas zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej obejrzeliśmy jeden z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce, poznając zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części Regionu Lubelskiego. W samym sercu Lublina zwiedzaliśmy jego zabytkową architekturę z okresu największego rozkwitu miasta, przypadającą na I połowę XVII w. Nasza trasa zwiedzania obejmowała Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Staromiejskie oraz fragment układu przestrzennego poza niezachowanymi murami miejskimi. Obejrzeliśmy i poznaliśmy historię murowanego zamku, wraz z jego jedyną zachowaną częścią, gotycką kaplicą pw. Świętej Trójcy. Kolejnym punktem naszej wycieczki byłą Archikatedra Lubelska. Ze względu na odbywające się w niej uroczystości, nie mogliśmy zwiedzić jej wnętrza. Poznaliśmy natomiast jej historię. Zwiedziliśmy wystawę „Dzieci moje”, która przypomina postać biskupa Stefana Wyszyńskiego z czasów jego posługi w Lublinie.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Ogród Botaniczny UMCS-u. Punkt ten został wybrany ze względu na wartości dydaktyczne, które przybliżyły dzieciom wiedzę z dziedziny biologii i przyrody. Wyjazd zrealizowany został w ramach programu „Poznaj Polskę” i dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Punkt edukacyjny: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Punkt edukacyjny: Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Punkt edukacyjny: Lublin-historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny.

Punkt edukacyjny:  Lublin-historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny.

Punkt edukacyjny: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.