"DepresJA? - Wracamy do równowagi"

01.12.2021

W listopadzie 2021 roku uczniowie klas I – VIII Szkoły Podstawowej w Stoczku Łukowskim realizowali  kampanię „DepresJA?” pod hasłem „Wracamy do równowagi”. Kampania skupia się na powrocie do równowagi i bezpieczeństwa, które zostało nadszarpnięte w wyniku izolacji społecznej i trwającej pandemii. Materiały profilaktyczne DEPRESJA wpisują się w potrzebę profilaktyki i wczesnej interwencji związanej z pojawieniem się problemów psychicznych u dzieci i młodzieży. Okres pandemii spowodował spustoszenie w zakresie poczucia bezpieczeństwa. Wpłynęło to negatywnie na kondycję zdrowia psychicznego dorosłych, ale przede wszystkim młodzieży i dzieci.

Kampania „DepresJa?” wyposaża dzieci, młodzież oraz ich rodziców w umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i niespodziewanych oraz mówi jak pozytywnie wykorzystać te trudne doświadczenia. Głównym celem programu profilaktycznego było wzmocnienie wśród uczniów poczucia bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Nauczyciele dostali narzędzia, pozwalające na przeprowadzenie ciekawych warsztatów z uczniami, dotyczącymi zagadnienia równowagi psychicznej. Do tego celu zostały przygotowane specjalne scenariusze zajęć z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami/opiekunami, indywidualne karty pracy, ulotki dla rodziców oraz plakaty profilaktyczne. Udział w zajęciach  nauczył dzieci i młodzież myślenia przyszłościowego, dostrzeżenia pozytywnych zasobów, które posiadają wokół siebie oraz tworzenia sieci wparcia.

W grudniu 2021 r.w ramach realizacji programu „DepresJa?” wychowawcy podczas zebrań z rodzicami przekażą rodzicom wiedzę, dzięki której rodzice uczniów będą wiedzieli jak wzmacniać własną rodzinę i jej najmłodszych członków, którzy utracili poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w trakcie pandemii a także kiedy korzystać z pomocy specjalistów i jak to pozytywnie wpływa na radzenie sobie w sytuacji kryzysu.

Realizacja programu profilaktycznego „DepresJa?” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Profilaktycznych w Stoczku Łukowskim.