30.09.2022

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy oraz angażujący uczniów i rozwijający ich zainteresowania.

W ramach  realizowanego projektu #laboratoriaprzyszłości Szkoła  Podstawowa im. gen. Józefa Dwernickiego w Stoczku Łukowskim  otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 71 700 złotych na zakup wyposażenia, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych oraz stosowania technologii informacyjnej i inżynierii.

We wrześniu  uczniowie klas 7-8 na lekcjach fizyki dokonywali pomiarów: długości, czasu, masy, objętości  i na ich podstawie wyznaczali szybkość poruszania ciał oraz gęstość substancji. Badali przewodnictwo cieplne materiałów, obserwowali zjawisko konwekcji i przewodzenia. Podczas lekcji chemii uzniowie rozdzielali mieszaniny, otrzymywali kwasy oraz badali ich właściwości, określali odczyn roztworu za pomocą wskaźników chemicznych . Uczniowie klas szóstych na lekcjach techniki wykorzystując sprzęt AGD zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” przygotowywali przetwory na zimę, a młodsi uczniowie pracowali z materiałami papierniczymi ucząc się pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Agnieszka Osiak

Agata Janisiewicz