SZKOŁA PAMIĘTA 2022

#SzkołaPamięta

Kontynuując działania w ramach akcji „Szkoła pamięta 2022” dnia 6 listopada 2022 r. uczniowie Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim oraz ich rodzice i nauczyciele z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczestniczyli w koncercie pt. „Dla Niepodległej” w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

9 listopada 2022 r. uczniowie klasy I "a" wraz z wychowawczynią udali się na cmentarz poległych powstańców styczniowych. Uporządkowali mogiły, złożyli wiązanki i zapalili znicze a następnie minutą ciszy uczcili pamięć poległych w powstaniu styczniowym w czasie walk w okolicach Stoczka Łukowskiego. Była to dla uczniów praktyczna lekcja patriotyzmu.

Z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dnia 10 listopada 2022 r. uczniowie klas szóstych wraz z wychowawczyniami przygotowali uroczystą akademię. Tego dnia wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje galowe, przyozdobione biało – czerwonymi kotylionami niepodległości.

Na początku spotkania cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Szóstoklasiści przypomnieli nam o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniach do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne, wiersze o tematyce patriotycznej.

Uczniowie zatańczyli Poloneza i Taniec z flagami. W dniu 20.11.2022 r. akademia została przedstawiona również dla szerszej społeczności lokalnej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Stoczku Łukowskim.

W ramach obchodów tegorocznego Święta Niepodległości uczniowie klas VIII oraz Dyrekcja i nauczyciele historii w dniu 10 listopada 2022 r. uczestniczyli w konferencji historycznej „Drogi do niepodległości – patriotyczne życiorysy”, zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Kobiałkach. Konferencja była prawdziwą lekcją historii, przybliżającą lokalnych bohaterów walczących o wolność i niepodległość.

Wspólne przygotowywanie i uczestniczenie w obchodach tak ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy zintegrowało naszą społeczność i uświadomiło nam, że o wolność okupioną krwią dziesiątków tysięcy przodków musimy dbać i ją pielęgnować, pamiętając, że wolność nie jest dana na zawsze.