DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU I DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

09.02.2023

7 i 8 lutego 2023 roku w Zespole Oświatowym w Stoczku Łukowskim odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu oraz obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych. Uczniowie klas 0-VIII Szkoły Podstawowej mieli okazję oglądać filmy, webinaria oraz zagrać w gry edukacyjne dotyczące profilaktyki korzystania z Internetu. Dzięki kodom QR umieszczonym na gazetce szkolnej mogli przenieść się do świata bezpiecznych gier o tematyce dotyczącej ochrony danych osobowych i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Podjęte przez szkołę działania mają niezwykle istotne znaczenie z uwagi na bardzo szybko rozrastający się świat przestępstw wirtualnych. Realizowane w ciągu całego roku szkolnego działania mają na celu uwrażliwić dzieci na niebezpieczeństwa niosące ze sobą nieprzemyślane działania w Internecie, a przede wszystkim publikowanie swoich danych osobowych, które następnie mogą być wykorzystane przez nieodpowiednie osoby lub firmy.
Uczniowie klas 0-III:
„Komputeromania”
„Małe zdjęcie, duży problem”
„Znajomi, nieznajomi”

Uczniowie klas IV-VII :
„Twoje dane - Twoja sprawa” #ODO lekcja „Pozwólcie, że się przedstawię. Moja nowa koleżanka PRYWATNOŚĆ - co warto i dlaczego zachować dla siebie w Internecie ?”

Uczniowie klas VIII a, b
– lekcja online "Twoje dane- Twoja sprawa" #ODOlekcje pt. „Ile warte są Twoje dane? Kilka słów o wyzwaniach związanych z monetyzacją danych”.

Wybrani nauczyciele również wzięli udział w konferencji naukowej „Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii” organizowanej w ramach obchodów XVII Dnia Ochrony Danych Osobowych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Tematy konferencji:
„Wyzwania dla ochrony danych osobowych związane z rozwojem technologii”
„Kościoły i inne związki wyznaniowe w służbie ochrony danych”
„Aktualne wyzwania dla ochrony danych osobowych – perspektywa europejska i międzynarodowa”
„Gwarancje prawne ochrony danych osobowych – kwestie wybrane”.