Dzień patrona szkoły

21.02.2023

Każdy Polak obeznany z przeszłością narodową kojarzy Stoczek ze zwycięską bitwą, którą korpus jazdy gen. Józefa Dwernickiego stoczył 14 lutego 1831 r. z ugrupowaniem wojsk rosyjskich, dowodzonych przez Fiodora Gejsmara. W polskiej tradycji narodowej Dwernicki stał się symbolem bohatera, który tchnął w Polaków ducha walki, napełnił ich otuchą i, co najważniejsze, dał im nadzieję na zwycięstwo.
Szkoła Podstawowa w Stoczku Łukowskim nosi zaszczytne imię generała Józefa Dwernickiego. Fakt ten zobowiązuje nas do tego, abyśmy czcili pamięć o generale i przekazywali ją następnym pokoleniom. 16 lutego 2023 świętowaliśmy 192. rocznicę bitwy pod Stoczkiem, obchodząc Dzień Patrona Szkoły. Tradycyjnie już przygotowana została akademia, w czasie której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Na pochwałę zasługują wszyscy młodzi wykonawcy z klas VIII b, VIII a oraz klas VI i IV: wokaliści, tancerze i recytatorzy. Pięknie interpretowali oni utwory patriotyczne, w tym również fragmenty prozy Adama Mickiewicza, który w oryginalny i sugestywny sposób odtworzył w jednym ze swoich utworów obraz walki i zwycięstwa pod Stoczkiem.
Jako szkoła włączyliśmy się również w obchody rocznicy bitwy pod Stoczkiem na terenie miasta, 12 lutego b. r. nasi uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny w kościele Wniebowzięcia N. M. P. w Stoczku Łukowskim.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Dwernickiego w Stoczku Łukowskim uczcili swojego Patrona oraz 192. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Stoczkiem przystępując do ogłoszonych w bieżącym roku szkolnym konkursów historycznych.

W konkursie wiedzy historycznej „Dzieje miasta i bitwy pod Stoczkiem” wzięło udział 49 uczniów klas IV – VIII.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Aleksandra Szuper kl. VII a
II miejsce – Lena Soćko kl. VI a
III miejsce – Aleksander Piotrowski kl. VI a

Do konkursu „Historia mojego miasta w miniaturze” na wykonanie makiety przystąpiło 55 uczniów klas 0-VIII. Prace oceniono w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0 – IV i klasy V – VIII.

Laureatami konkursu w kategorii klas 0-IV zostali:
I miejsce – Michał Moreń kl. IV b
II miejsce – Lena Szczygieł kl. I a, Dominika Drosio kl. IIIa, Julia Śledź kl. IV a
III miejsce – Jakub Wróbel kl. I b, Maksymilian Ostapowicz kl. II a, Piotr Wróbel kl. IV a oraz Mikołaj Szczepanik kl. IV a

Laureatami konkursu w kategorii klas V-VIII zostali:
I miejsce – Maria Manowiec kl. VII a, Patrycja Drosio kl. V b
II miejsce – Anna Rosa kl. VI b, Maja Mularczyk kl. VI b, Filip Gajowniczek kl. V a
III miejsce – Oliwia Łukasik kl. V a, Daria Miszta kl. V a, Natalia Głasek kl. V b

Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursów odpowiedzialna  była nauczycielka historii p. Danuta Żebrowska.