Logo

News

News zdjęcie id 534

Uczniowie klasy 8 a z wizytą na wyższych uczelniach w Lublinie

24.09.2023

22 września 2023 roku uczniowie klasy 8 a wraz z nauczycielkami: p. Agnieszką Osiak i p. Agatą Janisiewicz wzięli udział w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki oraz w zajęciach edukacyjnych odbywających się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Pracownicy Wydziału Fizyki UMCS w ciekawy, a czasem zabawny sposób przekonywali uczestników pokazów, że fizyka jest nauką  interesującą, a znajomość teorii przekłada się na praktyczne zastosowania. Pierwszy blok tematyczny dotyczył termodynamiki, wyjaśniono między innymi zasady działania urządzeń do pomiaru temperatury, czy kierunkowskazów. Następnie omówiono prawa aerodynamiki, których wykorzystanie  pozwoliło ludziom wzbić się w przestworza (od balonu po drony). W części trzeciej zaprezentowano różne typy rezonansów i ich zastosowania. Na zakończenie pokazów, na warsztat wzięto prawa fizyczne wykorzystane w  znanych wszystkim zabawkach takich jak: bączek, kalejdoskop czy bańki mydlane. Te same zasady wykorzystywane są również w bardziej skomplikowanych urządzeniach. Pokaz zakończył mrożący krew w żyłach eksperyment na łóżku fakira, w którym uczestniczył uczeń z naszej grupy Patryk wykazując się niebywałą odwagą. Zadowoleni uczestnicy pokazów z pewnością z jeszcze większym zapałem wezmą udział  w kolejnych lekcjach fizyki w szkole. Kolejne zajęcia p.t Aktywne słuchanie i komunikacja w języku obcym odbyły się w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki na wydziale filologii UMCS. 
W ramach warsztatów uczestnicy zapoznali się z metodami aktywnego słuchania, które mogą pomóc w skutecznej komunikacji. W tym kontekście bardzo ważne jest co i jak mówimy, jakie gesty wykonujemy, jaki mamy wyraz twarzy, jakie strategie i techniki wykorzystujemy aby dotrzeć do naszych współrozmówców i utrzymać kontakt. 
Po wizycie w kampusie UMCS przeszliśmy na teren Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam w nowoczesnym Centrum Transferu Wiedzy wzięliśmy udział w warsztatach p.t Niedocenione piękno Europy - założymy się, że nie znasz tych miejsc… 
Celem projektu było ukazanie nieodkrytego piękna Europy. Na uczestników czekała pewna niespodzianka. Ich zaskoczenie było ogromne, gdy dowiedzieli się o istnieniu miejsc, które zaprezentowano. Prezentacja przeznaczona była nie tylko dla miłośników podróży i natury ale także tych, którzy potrzebują inspiracji na weekendowy wyjazd ze znajomymi czy rodziną. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim i zmotywowały uczniów do aktywnej współpracy i wypowiadania się w j.obcym. 
Udział w zajęciach Lubelskiego Festiwalu Nauki umożliwił również uczniom kształtowanie różnorodnych sprawności i kompetencji językowych w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, który przypada 26 września. 
Uczniowie zostali także zapoznani z ofertą edukacyjną UMCS oraz KUL co w przyszłości ułatwi ósmoklasistom wybór właściwej drogi kształcenia.

Dyrektor zaprasza

Ewa Cizio

Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim
Plac Wielgoska 5
21-450 Stoczek Łukowski

Tel: (25) 797 01 62

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.