"Zawód wykonywany z pasją" - spotkanie z ratownikiem medycznym

26.10.2023

23 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym p. Łukaszem Jastrzębskim. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego "Zawód wykonywany z pasją". Uczestnikom zajęć zostały przedstawione informacje dotyczące specyfiki zawodu, cech charakteru oraz wykształcenia jakie musi uzyskać osoba, która chce pełnić tak odpowiedzialną funkcję.

Jest to zawód bardzo wymagający. Wykonujące go osoby często narażone są na ogromny stres, związany m.in. z obcowaniem z ludzkimi tragediami i ogromem trudnych emocji poszkodowanych i ich rodzin, a także przebywaniem w sytuacjach niebezpiecznych. Jest to również praca związana z odpowiedzialnością za zdrowie i życie, a jednocześnie wymagająca podejmowania szybkich, często także bardzo trudnych decyzji.

Pracownicy wykonujący zawód medyczny, posiadają uprawnienia do: udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych, podejmowania działań mających na celu ograniczenie liczby osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach, udzielania wsparcia psychologicznego osobom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, transportu osób w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Ratownicy medyczni mogą też wykonywać czynności w ramach ratownictwa górskiego, narciarskiego, wodnego, górniczego, działań antyterrorystycznych lub Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Znajdują zatrudnienie również w jednostkach ochrony przeciwpożarowej i innych placówkach, w których potrzebne są posiadane przez nich kwalifikacje.